Ilmub: 23.11.2017

< Tagasi nimekirja

30. raamat

Kulle Raig

Saaremaa valss. Georg Otsa elu

Georg Otsa (1920 – 1975) lauludega kasvas Eestis üles kogu sõjajärgne põlvkond. Meie jaoks on unustamatud tema Deemon, Escamillo, Figaro, Jago, Papageno, Rigoletto ja mitmed muud suurrollid. Ots laulis aga suureks ka üsna tühised meloodiad. Inimesi lummas tema kauni kõlaga lüüriline bariton, suur musikaalsus ja suurepärased näitlejavõimed. Tema meisterlikkusest ammutasid nii teater kui film, nii TV kui raadio, puhast meelelahutusmuusikat unustamata. Laulja ampluaa lihtsatest populaarsetest laulukestest meisterlike sooritusteni ooperilavadel oli ülilai, haarates kõik muusika žanrid, välja arvatud rokkmuusika, aga keegi ju ei ütle, et ta poleks ka selles silma paistnud. Kõigele lisaks oli Ots ka suurepärane joonistaja.

Georg Otsa kui kunstnikku jumaldati kogu nõukogude impeeriumis ja eriti Venemaal, kus vaimustunud austajate hulk ulatus miljonitesse. Tohutud mõõtmed saavutanud jumaldamine ei rajanenud üksnes artisti kunstilisel võimekusel. Legendi sünniks oli vaja ka muid tegureid ja neid kahtlemata oli: korralik lastetuba, karismaatilisus, ajastusse mittesobiv elegants ja suurepärane välimus.

Mida mõtles Georg Ots muusikast, kunstist üldse, ühiskonnast, perekonnast, oma positsioonist? Milline ta oli inimesena? Kuidas suutis jumaldatud täht jääda alati elegantselt vaoshoituks? Kõigile neile küsimustele on üritanud vastust leida raamatu autor, kes kasutades muuhulgas Eesti Raadio fonoteegis säilinud Georg Otsaga tehtud intervjuusid, paneb raamatus kõlama ka laulja enese hääle. Kulle Raig kirjutab elavalt privilegeeritud kunstnikust ja tema elust.